List of Elected MPs in Kenya 2017 General Elections

NewsPoliticsList of Elected MPs in Kenya 2017 General Elections
- Advertisement -

The Kenyan National Assembly is the lower house of the Kenyan legislature. It consists of 350 members, comprising 290 members elected from single-member constituencies, 47 woman representatives elected from each county, 12 members nominated by the political parties, and the speaker of the assembly who is elected by the assembly and serves as an ex-officio member. List of Elected MPs in Kenya 2017 General Elections

The members elected in the 2017 Kenyan general election and nominated afterwards served in the 12th Parliament of Kenya.

Here is a List of Elected MPs in Kenya 2017 General Elections

001. Changamwe – Omar Myinyi Shimbwa (ODM)
002. Jomvu – Bady Twalib Bady (ODM)
003. Kisauni – Ali Menza Mbogo (WDM-K)
004. Nyali – Mohamed Ali Mohamed (independent)
005. Likoni – Mishi Juma Khamisi Mboko (ODM)
006. Mvita – Abdullswamad Sheriff Nassir (ODM)


007. Msambweni – Feisal Abdallah Bader Salim (independent) (Suleiman Dori Ramadhani (ODM)) *
008. Lunga Lunga – Khatib Abdallah Mwashetani (JP)
009. Matuga – Kassim Sawa Tandaza (ANC)
010. Kinango – Benjamin Dalu Stephen Tayari (ODM)


011. Kilifi North – Owen Yaa Baya (ODM)
012. Kilifi South – Richard Ken Chonga Kiti (ODM)
013. Kaloleni – Paul Kahindi Katana (ODM)
014. Rabai – William Kamoti Mwamkale (ODM)
015. Ganze – Teddy Ngumbao Mwambire (ODM)
016. Malindi – Aisha Jumwa Karisa Katana (ODM)
017. Magarini – Michael Thoyah Kingi (ODM)

- Advertisement -

018. Garsen – Ali Wario Guyo (WDM-K)
019. Galole – Said Buya Hiribae (FORD-Kenya)
020. Bura – Ali Wario (JP)


021. Lamu East – Sharif Athman Ali (JP)
022, Lamu West – Stanley Muiruri Muthama (MCCP)


023. Taveta – Naomi Namsi Shaban (JP)
024. Wundanyi – Danson Mwashako Mwakuwona (WDM-K)
025. Mwatate – Andrew Mwadime (ODM)
026. Voi – Jones Mwagogo Mlolwa (ODM)


027. Garissa Township – Aden Bare Duale (JP)
028. Balambala – Abdi Omar Shurie (JP)
029. Lagdera – Mohamed Hire Garane (KANU)
030. Dadaab – Mohamed Dahir Duale (KANU)
031. Fafi – Abdikhaim Osman Mohamed (KANU)
032. Ijara – Sophia Abdi Noor (PDR)


033. Wajir North – Ahmed Abdisalan Ibrahim (ODM)
034. Wajir East – Rashid Kassim Amin (WDM-K)
035. Tarbaj – Ahmed Bashane Gaal (PDR)
036. Wajir West – Ahmed Kolosh Mohamed (JP) [ODM] *
037. Eldas – Adan Keynan Wehliye (JP)
038. Wajir South – Mohamud Sheikh Mohammed (JP)


039. Mandera West – Adan Haji Yussuf (EFP)
040. Banissa – Kulow Maalim Hassan (EFP)
041. Mandera North – Bashir Sheikh Abdullah (JP)
042. Mandera South – Adan Haji Ali (JP)
043. Mandera East – Omar Mohamed Maalim Hassan (EFP)
044. Lafey – Abdi Mude Ibrahim (EFP)


045. Moyale – Qalicha Gufu Wario (JP)
046. North Horr – Francis Chachu Ganya (FAP)
047. Saku – Dido Ali Rasso (JP)
048. Laisamis – Marselino Malimo Arbelle (JP)


049. Isiolo North – Hassan Oda Hulufo (Kenya Patriots Party (KPP))
050. Isiolo South – Abdi Koropu Tepo (KPP)


051. Igembe South – John Paul Mwirigi (independent)
052. Igembe Central – Cyprian Kubai Iringo (JP)
053. Igembe North – Richard Maore Maoka (JP)
054. Tigania West – John Kanyuithia Mutunga (JP)
055. Tigania East – Josphat Gichunge Mwirabua Kabeabea (PNU)
056. North Imenti – Abdul Rahim Dawood (JP)
057. Buuri – Mugambi Murwithania Rindikiri (JP)
058. Central Imenti – Moses Nguchine Kirima (JP)
059. South Imenti – Kathuri Murungi (independent)


060. Maara – Japhet Miriti Kareke Mbiuki (JP)
061. Chuka / Igambang’ombe – Patrick Munene Ntwiga (JP)
062. Tharaka – George Gitonga Murugara (Democratic Party of Kenya (DP))


063. Manyatta – John Muchiri Nyaga (JP)
064. Runyenjes – Eric Muchangi Njiru (JP)
065. Mbeere South – Geoffrey Kingagi Muturi (JP)
066. Mbeere North – Charles Muriuki Njagagua (JP)


067. Mwingi North – Paul Musyimi Nzengu (WDM-K)
068. Mwingi West – Charles Ngusya Nguna (WDM-K)
069. Mwingi Central – Gideon Mutemi Mulyungi (WDM-K)
070. Kitui West – Edith Vethi Nyenze (WDM-K) [Francis Mwanzia Nyenze (WDM-K)] *
071. Kitui Rural – David Mwalika Mboni (CCU)
072. Kitui Central – Benson Makali Mulu (WDM-K)
073. Kitui East – Nimrod Mbithuka Mbai (JP)
074. Kitui South – Rachael Kaki Nyamai (JP)


075. Masinga  – Joshua Mbithi Mwalyo (WDM-K)
076. Yatta – Charles Mutavi Kilonzo (independent)
077. Kangundo – Fabian Kyule Muli (Muungano Party)
078. Matungulu – Stephen Mutinda Mule (WDM-K)
079. Kathiani – Robert Mbui (WDM-K)
080. Mavoko – Patrick Makau King’ola (WDM-K)
081. Machakos Town – Victor Kioko Munyaka (JP)
082. Mwala – Vincent Musyoka Musau (MCCP)


083. Mbooni – Erastus Kivasu Nzioka (ND)
084. Kilome – Thuddeus Kithua Nzambia (WDM-K)
085. Kaiti – Joshua Kivinda Kimilu (WDM-K)
086. Makueni – Daniel Kitonga Maanzo (WDM-K)
087. Kibwezi West – Patrick Mweu Musimba (independent)
088. Kibwezi East – Jessica Nduku Kiko Mbalu (WDM-K)


089. Kinangop – Zachary Kwenya Thuku (JP)
090. Kipipiri – Amos Muhinga Kimunya (JP)
091. Ol Kalou – David Njuguna Kiaraho (JP)
092. Ol Joro Orok – Michael Mwangi Muchira (JP)
093. Ndaragwa – Jeremiah Ng’ayu Kioni (JP)


094. Tetu – James Gichuhi Mwangi (JP)
095. Kieni – James Mathenge Kanini Kega (JP)
096. Mathira – Rigathi Gachagua (JP)
097. Othaya – James Gichuki Mugambi (JP)
098. Mukurweini – Anthony Githiaka Kiai (JP)
099. Nyeri Town – Martin Deric Ngunjiri Mugambi (JP)


100. Mwea – Josphat Kabinga Wachira (JP)
101. Gichugu – Robert Gichimu Githinji (JP)
102. Ndia – George Macharia Kariuki GK (JP)
103. Kirinyaga Central – John Munene Wambugu (JP)


104. Kangema – Clement Muturi Kigano (JP)
105. Mathioya – Peter Kimari Kihara (JP)
106. Kiharu – Samson Ndinda Nyoro (JP)
107. Kigumo – Ruth W. Mwaniki (JP)
108. Maragwa – Mary Wamaua Waithira Njoroge (JP)
109. Kandara – Alice Muthoni Wahome (JP)
110. Gatanga – Joseph Nduati Ngugi (JP)


111. Gatundu South – Moses Kiarie Kuria (JP)
112. Gatundu North – Annie Wanjiku Kibeh (JP)
113. Juja – George Koimburi Ndung’u (PEP) (Francis Munyua Waititu (JP)) *
114. Thika Town – Patrick Kimani Wainaina Jungle (independent)
115. Ruiru – Simon Nganga Kingara (JP)
116. Githunguri – Gabriel Kago Mukuha (JP)
117. Kiambu – Jude L. Kangethe Njomo (JP)
118. Kiambaa – John Njuguna Wanjiku (UDA) (Paul Koinange (JP)) *
119. Kabete – James Githua Kamau Wamacukuru (JP)
120. Kikuyu – Anthony Kimani Ichung’wah (JP)
121. Limuru – Peter Mungai Mwathi (JP)
122. Lari – Jonah Mburu Mwangi (JP)


123. Turkana North – Christopher Doye Nakuleu (JP)
124. Turkana West – Daniel Epuyo Nanok (JP)
125. Turkana Central – John Lodepe Nakara (JP)
126. Loima – Jeremiah Ekamais Lomorukai (ODM)
127. Turkana South – James Lomenen Ekomwa (JP)
128. Turkana East – Lokiru Ali Mohammed (ODM)


129. Kapenguria – Samuel Moroto Chumel (JP)
130. Sigor – Peter Lochakapong (JP)
131. Kacheliba – Mark Lomunokol (PDR)
132. Pokot South – David Pkosing Losiakou (JP)


133. Samburu West – Josephine Naisula Lesuuda (KANU)
134. Samburu North – Alois Musa Lentoimaga (JP)
135. Samburu East – Jackson Lekumontare Lentoijoni (KANU)


136. Kwanza – Ferdinard Kevin Wanyonyi (FORD-Kenya)
137. Endebess – Robert Pukose (JP)
138. Saboti – Caleb Amisi Luyai (ODM)
139. Kiminini – Chrisantus Wamalwa Wakhungu (FORD-Kenya)
140. Cherangany – Joshua Serem Kutuny (JP)


141. Soy – Caleb Kipkemei Kositany (JP)
142. Turbo – Janet Jepkemboi Sitienei (independent)
143. Moiben – Silas Kipkoech Tiren (JP)
144. Ainabkoi – William Kamuren Chirchir Chepkut (independent)
145. Kapseret – Oscar Kipchumba Sudi (JP)
146. Kesses – Swarup Ranjan Mishra (JP)


147. Marakwet East – David Kangogo Bowen (JP)
148. Marakwet West – William Kipkemoi Kisang (JP)
149. Keiyo North – James Kipkosgei Murgor (JP)
150. Keiyo South – Daniel Kipkogei Rono (JP)


151. Tinderet – Julius Kipbiwot Melly (JP)
152. Aldai – Cornelly Serem (JP)
153. Nandi Hills – Alfred Kiptoo Keter (JP)
154. Chesumei – Wilson Kipngetich Kogo (JP)
155. Emgwen – Alexander Kimutai Kigen Kosgey (JP)
156. Mosop – Vincent Kipkurui Tuwei (JP)


157. Tiaty – William Kamket Kassait (KANU)
158. Baringo North – William Kipkiror Cheptumo (JP)
159. Baringo Central – Joshua Chepyegon Kandie (Maendeleo Chap Chap Party (MCCP))
160. Baringo South – Charles Kamuren (JP) [Grace Jelagat Kipchoim (JP)] *
161. Mogotio – Daniel Kamuren Tuitoek (JP)
162. Eldama Ravine – Moses K. Lessonet (JP)


163. Laikipia West – Patrick Kariuki Mariru (JP)
164. Laikipia East – Amin Deddy Mohamed Ali (JP)
165. Laikipia North – Sarah Paulata Korere (JP)


166. Molo – Francis Kuria Kimani (JP)
167. Njoro – Charity Kathambi Chepkwony (JP)
168. Naivasha – Jayne Njeri Wanjiru Kihara (JP)
169. Gilgil – Martha Wangari Wanjira (JP)
170. Kuresoi South – Joseph Tonui Kipkosgei (JP)
171. Kuresoi North – Moses Kipkemoi Cheboi (KANU)
172. Subukia – Samuel Kinuthia Gachobe (JP)
173. Rongai – Kipruto Moi (KANU)
174. Bahati – Onesmas Kimani Ngunjiri (JP)
175. Nakuru Town West – Samuel Arama (JP)
176. Nakuru Town East – David Gikaria (JP)


177. Kilgoris – Gideon Sitelu Konchella (JP)
178. Emurua Dikirr – Johana Ngeno Kipyegon (KANU)
179. Narok North – Richard Moitalel Ole Kenta (ODM)
180. Narok East – Lemanken Aramat (JP)
181. Narok South – Korei Ole Lemien (JP)
182. Narok West – Gabriel Koshal Tongoyo (CCM)


183. Kajiado North – Joseph Wathigo Manje (JP)
184. Kajiado Central – Elijah Memusi Kanchory (ODM)
185. Kajiado East – Peris Pesi Tobiko (JP)
186. Kajiado West – George Risa Sunkuyia (JP)
187. Kajiado South – Metito Judah Katoo (JP)


188. Kipkelion East – Kirui Joseph Limo (JP)
189. Kipkelion West – Hilary Kiplang’at Kosgei (JP)
190. Ainamoi – Sylvanus Maritim (JP)
191. Bureti – Japheth Kiplangat Mutai (JP)
192. Belgut – Nelson Koech (JP)
193. Sigowet Soin – Benard Kipsengeret Koros (independent)


194. Sotik – Domnic Kipkoech Koskei (JP)
195. Chepalungu – Gideon Kimutai Koske (CCM)
196. Bomet East – Beatrice Pauline Cherono Kones (JP)
197. Bomet Central – Ronald Kiprotich Tonui (JP)
198. Konoin – Brighton Leonard Yegon (JP)


199. Lugari – Ayub Savula Angatia (ANC)
200. Likuyani – Enoch Wamalwa Kibunguchy (FORD-Kenya)
201. Malava – Moses Malulu Injendi (JP)
202. Lurambi – Titus Khamala Mukhwana (ANC)
203. Navakholo – Emmanuel Wangwe (JP)
204. Mumias West – Johnson Manya Naicca (ODM)
205. Mumias East – Benjamin Jomo Washiali (JP)
206. Matungu – Peter Oscar Nabulindo (Justus Murunga Makokha (ANC) *

207. Butere – Nicholas Scott Tindi Mwale (ANC)
208. Khwisero – Christopher Aseka Wangaya (ANC)
209. Shinyalu – Justus Gesito Mugali M’mbaya (ODM)
210. Ikolomani – Benard Masaka Shinali (JP)


211. Vihiga – Ernest Ogesi Kivai Kagesi (ANC)
212. Sabatia – Alfred Agoi Masadia (ANC)
213. Hamisi – Charles Gumini Gimose (FORD-Kenya)
214. Luanda – Christopher Omulele (ODM)
215. Emuhaya – Jeremiah Omboko Milemba (ANC)


216. Mt. Elgon – Fred Kapondi Chesebe (JP)
217. Sirisia – John Waluke Koyi (JP)
218. Kabuchai – Majimbo Kalasinga Joseph Wekesa Simiyu (James Lusweti Mukwe) (FORD-Kenya) *
219. Bumula – Moses Wekesa Mwambu Mabonga (independent)
220. Kanduyi – Athanas Misiko Wafula Wamunyinyi (FORD-Kenya)
221. Webuye East – Bernard Alfred Wekesa Sambu (ANC)
222. Webuye West – Daniel Wanyama Sitati (JP)
223. Kimilili – Didmus Wekesa Barasa Mutua (JP)
224. Tongaren – David Eseli Simiyu (FORD-Kenya)


225. Teso North – Edward Oku Kaunya (ANC)
226. Teso South – Geoffrey Omuse (ODM)
227. Nambale – Sakwa John Bunyasi (ANC)
228. Matayos – Geoffrey Makokha Odanga (ODM)
229. Butula – Joseph H. Maero Oyula (ODM)
230. Funyula – Wilberforce Ojiambo Oundo (ODM)
231. Budalangi – Raphael Bitta Sauti Wanjala (ODM)


232. Ugenya – David Ouma Ochieng (MDG) [Christopher Odhiambo Karani (ODM)] *
233. Ugunja – James Opiyo Wandayi (ODM)
234. Alego Usonga – Samuel Onunga Atandi (ODM)
235. Gem – Elisha Ochieng Odhiambo (ODM)
236. Bondo – Gideon Ochanda Ogolla (ODM)
237. Rarieda – Paul Otiende Amollo (ODM)


238. Kisumu East – Shakeel Ahmed Shabbir Ahmed (independent)
239. Kisumu West – John Olago Aluoch (FORD-Kenya)
240. Kisumu Central – Fred Odhiambo Ouda (ODM)
241. Seme – James Wambura Nyikal (ODM)
242. Nyando – Jared Odoyo Okelo (ODM)
243. Muhoroni – James Onyango Oyoo (ODM)
244. Nyakach – Joshua Aduma Owuor (ODM)


245. Kasipul – Charles Ong’ondo Were (ODM)
246. Kabondo Kasipul – Eve Akinyi Obara (ODM)
247. Karachuonyo – Andrew Adipo Okuome (ODM)
248. Rangwe – Lilian Achieng Gogo (ODM)
249. Homa Bay Town – George Peter Opondo Kaluma (ODM)
250. Ndhiwa – Martin Peters Owino (ODM)
251. Suba North – Millie Grace Akoth Odhiambo (ODM)
252. Suba South – John Mbadi Ng’ongo (ODM)


253. Rongo – Paul Odalo Mak’ Ojuando Abuor (ODM)
254. Awendo – John Walter Owino (ODM)
255. Suna East – Junet Sheikh Nuh (ODM)
256. Suna West – Peter Francis Masara (independent)
257. Uriri – Mark Ogolla Nyamita (ODM)
258. Nyatike – Tom Mboya Odege (ODM)
259. Kuria West – Mathias Nyamabe Robi (JP)
260. Kuria East – Marwa Kemero Maisori Kitayama (JP)


261. Bonchari – Robert Pavel Obwoto Oimeke (ODM) (John Oroo Oyioka (PDP)) *
262. South Mugirango – Silvanus Osoro Onyiego (KNC)
263. Bomachoge Borabu – Zadoc Abel Ogutu (independent)
264. Bobasi – Innocent Momanyi Obiri (PDP)
265. Bomachoge Chache – Miruka Ondieki Alfah (KNC)
266. Nyaribari Masaba – Ezekiel Machogu Ombaki (National Agenda Party of Kenya (NAPK))
267. Nyaribari Chache – Richard Nyagaka Tongi (JP)
268. Kitutu Chache North – Jimmy Nuru Ondieki Angwenyi (JP)
269. Kitutu Chache South – Richard Momoima Onyonka (FORD-Kenya)


270. Kitutu Masaba – Shadrack John Mose (JP)
271. West Mugirango – Vincent Kemosi Mogaka (FORD-Kenya)
272. North Mugirango – Joash Nyamache Nyamoko (JP)
273. Borabu – Ben George Orori Momanyi (WDM-K)


274. Westlands – Timothy Wanyonyi Wetangula (ODM)
275. Dagoretti North – Paul Simba Arati (ODM)
276. Dagoretti South – John Kiarie Waweru (JP)
277. Langata – Generali Nixon Kiprotich Korir (JP)
278. Kibra – Bernard Otieno Okoth (Kenneth Odhiambo Okoth) (ODM) *
279. Roysambu – Isaac Waihenya Ndirangu (JP)
280. Kasarani – Mercy Wanjiku Gakuya (JP)
281. Ruaraka –  Francis Tom Joseph Kajwang’ (ODM)
282. Embakasi South – Julius Musili Mawathe (WDM-K)
283. Embakasi North – James Mwangi Gakuya (JP)
284. Embakasi Central – Benjamin Gathiru Mwangi (JP)
285. Embakasi East – Owino Paul Ongili Babu (ODM)
286. Embakasi West – George Theuri (JP)
287. Makadara – George Aladwa Omwera (ODM)
288. Kamukunji – Yusuf Hassan Abdi (JP)
289. Starehe – Charles Kanyi Njagua (JP)
290. Mathare – Anthony Tom Oluoch (ODM)

- Advertisement -

Check out our other content

Check out other tags:

Must Read