List of Elected MCAs in West Pokot County for the 2017 General Elections

NewsPoliticsList of Elected MCAs in West Pokot County for the 2017 General Elections
- Advertisement -

A member of the County Assembly (MCA) is an elected representative who is in charge of an electoral unit known as a Ward. The Ward is the smallest electoral (and administrative) unit followed by the Sub-County (or Constituency), the County and finally the Country. List of Elected MCAs in West Pokot County for the 2017 General Elections

193. Qualifications for election as member of county assembly

(1) Unless disqualified under clause (2), a person is eligible for election as a member of a county assembly if the person–

(a) is registered as a voter;
(b) satisfies any educational, moral and ethical requirements prescribed by this Constitution or an Act of Parliament; and
(c) is either–

(i) nominated by a political party; or
(ii) an independent candidate supported by at least five hundred registered voters in the ward concerned.

(2) A person is disqualified from being elected a member of a county assembly if the person–

- Advertisement -

(a) is a State officer or other public officer, other than a member of the county assembly;
(b) has, at any time within the five years immediately before the date of election, held office as a member of the Independent Electoral and Boundaries Commission;
(c) has not been a citizen of Kenya for at least the ten years immediately preceding the date of election;
(d) is of unsound mind;
(e) is an undischarged bankrupt;
(f) is serving a sentence of imprisonment of at least six months; or
(g) has been found, in accordance with any law, to have misused or abused a State office or public office or to have contravened Chapter Six.

(3) A person is not disqualified under clause (2) unless all possibility of appeal or review of the relevant sentence or decision has been exhausted.

Here is a List of Elected MCAs in West Pokot County for the 2017 General Elections

Kapenguria
641. Riwo – David Jumaa Alukulem (JP)
642. Kapenguria – Emmanuel Maddy Polokou (KANU)
643. Mnagei – Araule Benjamin (JP)
644. Siyoi – Renson Chelol Ngeywa Longit (JP)
645. Endugh – Evanson Lomaduny Pkemei (KANU)
646. Sook – Poghen Martin Komongiro (JP)

Sigor
647. Sekerr – Thomas Ngolesia (KANU)
648. Masool – Pyatich Lonyangatodo Loporna (JP)
649. Lomut – Toung’ole Pkiyach Jacob (KANU)
650. Wei Wei – David Pkeu Kapelisiwa (KANU)

Kacheliba
651. Suam – Achaule Robert Komolle (JP)
652. Kodich – Philip Palor Rionongole (KANU)
653. Kasei – Krop Francis Losia (Party for Development and Reform (PDR))
654. Kapchok – Peter Yerer Lokor (JP)
655. Kiwawa – Josiah Komurkony Yarakwang (PDR)
656. Alale – John Bosco Giratum (PDR)

Pokot South
657. Chepareria – Patrick Patey Lokomol (KANU)
658. Batei – Solomon Ang’elei (JP)
659. Lelan – Johnson Lokato Todopus (independent)
660. Tapach – Samwel Timtim Korinyang (KANU)

- Advertisement -

Check out our other content

Check out other tags:

Must Read