List of Elected MCAs in Tana River County for the 2017 General Elections

NewsPoliticsList of Elected MCAs in Tana River County for the 2017 General Elections
- Advertisement -

A member of the County Assembly (MCA) is an elected representative who is in charge of an electoral unit known as a Ward. The Ward is the smallest electoral (and administrative) unit followed by the Sub-County (or Constituency), the County and finally the Country. List of Elected MCAs in Tana river County for the 2017 General Elections

193. Qualifications for election as member of county assembly

(1) Unless disqualified under clause (2), a person is eligible for election as a member of a county assembly if the person–

(a) is registered as a voter;
(b) satisfies any educational, moral and ethical requirements prescribed by this Constitution or an Act of Parliament; and
(c) is either–

(i) nominated by a political party; or
(ii) an independent candidate supported by at least five hundred registered voters in the ward concerned.

(2) A person is disqualified from being elected a member of a county assembly if the person–

- Advertisement -

(a) is a State officer or other public officer, other than a member of the county assembly;
(b) has, at any time within the five years immediately before the date of election, held office as a member of the Independent Electoral and Boundaries Commission;
(c) has not been a citizen of Kenya for at least the ten years immediately preceding the date of election;
(d) is of unsound mind;
(e) is an undischarged bankrupt;
(f) is serving a sentence of imprisonment of at least six months; or
(g) has been found, in accordance with any law, to have misused or abused a State office or public office or to have contravened Chapter Six.

(3) A person is not disqualified under clause (2) unless all possibility of appeal or review of the relevant sentence or decision has been exhausted.

Here is a List of Elected MCAs in Tana River County for the 2017 General Elections

Garsen
086. Kipini East – Manase Samuel Guyo (Kenya Patriots Party (KPP))
087. Garsen South – Rhoda Katisha Raha (Kenya African Democratic Union Asili (KADU Asili))
088. Kipini West – Musa Wario Shura (Kenya African National Union (KANU))
089. Garsen Central – Boru Dela Masha (KANU)
090. Garsen West – Mahmud Ahmed Gabo (Amani National Congress (ANC))
091. Garsen North – Bonaya Omar Salim (ANC)

Galole
092. Kinakomba – Sammy Abiyo Malibe (Forum For Restoration Of Democracy-Kenya) (FORD-Kenya))
093. Mikinduni – Mohamed Buya Yusa (JP)
094. Chewani – Sauda Maiya Loda (FORD-Kenya)
095. Wayu – Galole Saddam Hussein (JP)

Bura
096. Chewele – Yusuf Sigiriso Shekala (Mazingira Greens Party of Kenya (MGPK))
097. Hirimani – Ismael Bodha Kodobo (KANU)
098. Bangale – Ibrahim Salah Adomow (WDM-K)
099. Sala – Fauzia Hachewele Sadik (JP)
100. Madogo – Abdi Ergamso Gobu (JP)

- Advertisement -

Check out our other content

Check out other tags:

Must Read