List of Elected MCAs in Nakuru County for the 2017 General Elections

NewsPoliticsList of Elected MCAs in Nakuru County for the 2017 General Elections
- Advertisement -

A member of the County Assembly (MCA) is an elected representative who is in charge of an electoral unit known as a Ward. The Ward is the smallest electoral (and administrative) unit followed by the Sub-County (or Constituency), the County and finally the Country. List of Elected MCAs in Nakuru County for the 2017 General Elections

193. Qualifications for election as member of county assembly

(1) Unless disqualified under clause (2), a person is eligible for election as a member of a county assembly if the person–

(a) is registered as a voter;
(b) satisfies any educational, moral and ethical requirements prescribed by this Constitution or an Act of Parliament; and
(c) is either–

(i) nominated by a political party; or
(ii) an independent candidate supported by at least five hundred registered voters in the ward concerned.

(2) A person is disqualified from being elected a member of a county assembly if the person–

- Advertisement -

(a) is a State officer or other public officer, other than a member of the county assembly;
(b) has, at any time within the five years immediately before the date of election, held office as a member of the Independent Electoral and Boundaries Commission;
(c) has not been a citizen of Kenya for at least the ten years immediately preceding the date of election;
(d) is of unsound mind;
(e) is an undischarged bankrupt;
(f) is serving a sentence of imprisonment of at least six months; or
(g) has been found, in accordance with any law, to have misused or abused a State office or public office or to have contravened Chapter Six.

(3) A person is not disqualified under clause (2) unless all possibility of appeal or review of the relevant sentence or decision has been exhausted.

Here is a List of Elected MCAs in Nakuru County for the 2017 General Elections

Molo
826. Mariashoni – Douglas Kipkurui Ayabei (JP)
827. Elburgon – Njuguna Mwaura (JP)
828. Turi – John Mwangi Macharia (JP)
829. Molo – Michael Njoroge Karanja (JP)

Njoro
830. Mau Narok – Jackson Kariuki Githua (JP)
831. Mauche – Philip Kipngetich Rotich (JP)
832. Kihingo – George Kiere Machoka (independent)
833. Nesuit – Samwel Kipkemoi Tonui (JP)
834. Lare – Philip Wanjohi Ndiritu (JP)
835. Njoro – Zacharia Kahiro Kirichi (JP)

Naivasha
836. Biashara – Joel Karuri Maina (JP)
837. Hells Gate – Viginia Wamaitha Gicanga (Njuguna John Njenga) (JP) *
838. Lake View – Simon Wanyoike Wanango Ngigi (The New Democrats (TND)) (Peter Karanja Mburu (JP)) *
839. Mai Mahiu – Stephen Ngethe Chege (JP)
840. Maeilla – Joseph Mungai Kamano (JP)
841. Olkaria – Peter Wanjala Manyonge Palanga (Orange Democratic Movement (ODM))
842. Naivasha East – Stanley Karanja (JP)
843. Viwanda – Eric Gichuki Kariuki (JP)

Gilgil
844. Gilgil – Jane Wangui Ngugi (JP)
845. Elementaita – Moses Ndungu Kamau (JP)
846. Mbaruk Eburu – Samuel Kariuki Mugi (JP)
847. Malewa West – Josphat Githinji Murage (JP)
848. Murindat – Peter Njoroge Maina (JP)

Kuresoi South
849. Amalo – Wesley Kiptoo Maritim (JP)
850. Keringet – Anthony Kiprono Rotich (JP)
851. Kiptagich – Rose Chepkoech (JP)
852. Tinet – David Kipkoech Malel (JP)

Kuresoi North
853. Kiptororo – Kibet Richard Kurgat (JP)
854. Nyota – Ngetich Benard Kipketer (JP)
855. Sirikwa – Mutai Alfred Kipronoh (JP)
856. Kamara – Cyrus Kipkurui Mitey (JP)

Subukia
857. Subukia – Mary Wanjiru Waiganjo (JP)
858. Waseges – Daniel Kiriethe Mwangi (JP)
859. Kabazi – Peter Kibe Mbae (JP)

Rongai
860. Menengai West – Symon Mwangi (JP)
861. Soin – Irene Chebichi Cheruiyot (JP)
862. Visoi – Cecilia Nyambura Karanja (JP)
863. Mosop – Daniel Kiprono Mutai (JP)
864. Solai – Melvin Kipkoech Kutol (JP)

Bahati
865. Dundori – Michael Machembu Chege (JP)
866. Kabatini – Peter Ng’ang’a Macharia (JP)
867. Kiamaina – Isaac Wahome Gathitu (JP)
868. Lanet Umoja – Josephat Waweru Mwangi (JP)
869. Bahati – John Njuguna Ndonyo (independent)

Nakuru Town West
870. Barut – Joseph Kipkurui Bet (JP)
871. London – Anthony Nzuki Wachira (United Democratic Alliance (UDA)) (Samwel Karanja Mbugua (JP))*
872. Kaptembwo – Peter Mwamba Kajwang (ODM)
873. Kapkures – Paul Kimutai Langat (JP)
874. Rhoda – Timothy Kabutu Kabiru (independent)
875. Shaabab – Daniel Kamau Githengi (JP)

Nakuru Town East
876. Biashara – Peter Njoroge Nyaguthii (JP)
877. Kivumbini – Wilbur Onyango Amara (ODM)
878. Flamingo – Eddy Kiragu Wambui (JP)
879. Menengai – Wilson Mwangi Wachira (JP)
880. Nakuru East – James Humphrey Mwaniki (JP)

- Advertisement -

Check out our other content

Check out other tags:

Must Read