List of Elected MCAs in Kiambu County for the 2017 General Elections

NewsPoliticsList of Elected MCAs in Kiambu County for the 2017 General Elections
- Advertisement -

A member of the County Assembly (MCA) is an elected representative who is in charge of an electoral unit known as a Ward. The Ward is the smallest electoral (and administrative) unit followed by the Sub-County (or Constituency), the County and finally the Country. List of Elected MCAs in Kiambu County for the 2017 General Elections

193. Qualifications for election as member of county assembly

(1) Unless disqualified under clause (2), a person is eligible for election as a member of a county assembly if the person–

(a) is registered as a voter;
(b) satisfies any educational, moral and ethical requirements prescribed by this Constitution or an Act of Parliament; and
(c) is either–

(i) nominated by a political party; or
(ii) an independent candidate supported by at least five hundred registered voters in the ward concerned.

(2) A person is disqualified from being elected a member of a county assembly if the person–

- Advertisement -

(a) is a State officer or other public officer, other than a member of the county assembly;
(b) has, at any time within the five years immediately before the date of election, held office as a member of the Independent Electoral and Boundaries Commission;
(c) has not been a citizen of Kenya for at least the ten years immediately preceding the date of election;
(d) is of unsound mind;
(e) is an undischarged bankrupt;
(f) is serving a sentence of imprisonment of at least six months; or
(g) has been found, in accordance with any law, to have misused or abused a State office or public office or to have contravened Chapter Six.

(3) A person is not disqualified under clause (2) unless all possibility of appeal or review of the relevant sentence or decision has been exhausted.

Here is a List of Elected MCAs in Kiambu County for the 2017 General Elections

Gatundu South
551. Kiamwangi – Robert Githongo Kibe (JP)
552. Kiganjo – Alex Kabuu Wainaina (JP)
553. Ndarugo – Stephen Maina Kahinga (JP)
554. Ngenda – John Ndungu Ngugi (JP)

Gatundu North
555. Gituamba – Francis Mwangi Nduati (JP)
556. Githobokoni – Samwel Njenga Nginya (JP)
557. Chania – Martin Njoroge Githaiga (JP)
558. Mang’u – Lawrence Kibicha Ndabi (JP)

Juja
559. Murera – John Wokabi Nganga (JP)
560. Theta – Simon Kuria Karema (JP)
561. Juja – Kalpesh Jayantilal (JP)
562. Witeithie – Julius Macharia Taki (JP)
563. Kalimoni – Godffrey Waiyaki Mucheke (JP)

Thika Town
564. Township – Andrew Ndirangu Kimani (JP)
565. Kamenu – Raphael Chege Waithumbi (JP)
566. Hospital – Dunson Mburu Njoroge (JP)
567. Gatuanyaga – Joseph Kahira Wambui (Maendeleo Chap Chap Party (MCCP))
568. Ngoliba – Joachim Mwangi Njama (JP)

Ruiru
569. Gitothua – Daniel Kaberi (JP)
570. Biashara – Elijah Njore Njoroge (JP)
571. Gatongora – Samuel Karanja Kabiru (JP)
572. Kahawa Sukari – Livingstone Wakibia Waiganjo (JP)
573. Kahawa Wendani – Kevin Ochieng Odhiambo (Cyrus Omondi Odhiambo) (JP) *
574. Kiuu – Daniel Nguge Ngugi (JP)
575. Mwiki – James Kimani Mburu (JP)
576. Mwihoko – Benson Kamau Kingara (independent)

Githunguri
577. Githunguri – Gitau Kagwe (JP)
578. Githiga – David Ithibu Chege (JP)
579. Ikinu – Stanley Kiarie Wanjiku (JP)
580. Ngewa – Stanley Mwaura Njuguna (JP)
581. Komothai – Simon Kamau Kimani (JP)

Kiambu
582. Ting’ang’a – Josphat Covenant Chege Macharia (JP)
583. Ndumberi – Kimani Ranji Kamaguru (JP)
584. Riabai – Hezron Mwangi Gachui (JP)
585. Township – Antony Ikonya Mwaniki (JP)

Kiambaa
586. Cianda – Philip Mubea Mwangi (JP)
587. Karuri – Peter Wainaina Njoroge (JP)
588. Ndenderu – Solomon Kinuthia Wambui (JP)
589. Muchatha – Joseph Ngicu Gacuma (JP)
590. Kihara – John Ngure Muthondu (JP)

Kabete
591. Gitaru – Philip Peter Njoroge (JP)
592. Muguga – Joseph Githinji Munga’ara (Eliud Ngugi Ngige) (JP) *
593. Nyadhuna – Edward Kinyanjui Ngugi (JP)
594. Kabete – Wangiri Gerishoni Kinyanjui (JP)
595. Uthiru – Erick Warugu Ndungu (independent)

Kikuyu
596. Karai – Samuel Mugwanja Muthoni (JP)
597. Nachu – Peter Muhindi Kioi (JP)
598. Sigona – Naphtaly Ngugi Munyaka (JP)
599. Kikuyu – Henry Kagiri Ngaru (JP)
600. Kinoo – Samuel Kimani Wanjiku (JP)

Limuru
601. Bibirioni – Jackline Wanjiku Nungari (JP)
602. Limuru Central – Joseph Kahenya Karinga (JP)
603. Ndeiya – Gideon Gacharah Gitau (JP)
604. Limuru East – Peter Karuga Ngige (JP)
605. Ngecha Tigoni – Joel Ngigi Munyua (JP)

Lari
606. Kinale – Dominic Mbugua Kiranga (JP)
607. Kijabe – Stephen Nyutu Wamwere (JP)
608. Nyanduma – Joseph Mwai Mbugua (JP)
609. Kamburu – George Gathuru Mburu (JP)
610. Lari Kirenga – Joseph Karichu Wanjiru (JP)

- Advertisement -

Check out our other content

Check out other tags:

Must Read